کد خبر: 2814

برگزاري نوزدهمين گردهم آيي ساليانه روحانيون ، مبلغين ، ائمه جمعه وجماعات و روساي مراکز اسلامي و مساجد بريتانيا

روحانيون ، مبلغين ، ائمه جمعه و جماعات و روساي مراکز اسلامي و مساجد بريتانيا ، در روز شنبه 11 اکتبر 2014 و در آستانه عيد سعيد غدير خم، بمنظور هماهنگي و بررسي راهکارهاي تبليغي مناسب براي مجالس سوگواري و عزاداري ماه محرم سال 1436 در سراسر بريتانيا ، نوزدهمين نشست ساليانه خود را در محل حوزه علميه تازه تاسيس انگليس در لندن برگزار کردند.
اين همايش که بنا به دعوت مرکز اسلامي انگليس برگزار شده بود ، کار خود را با عنوان : " وظيفه روحانيت در تبيين جايگاه مرجعيت و تقليد و نحوه مواجهه با شبهه افکني ها" و با تلاوت آياتي از قرآن کريم با صوت دلنشين قاري بين المللي قرآن آقاي سيد جلال معصومي آغاز کرد.
در اين نشست جمع کثيري از روحانيون ، مبلغين ، ائمه جمعه وجماعات و روساي مساجد و مراکز اسلامي ازمليتهاي گوناگون و از شهرهاي مختلف بريتانيا حضور داشتند.
حجت الاسلام و المسلمين ظفرعباس از روحانيون پاکستاني و ازمدرسين حوزه علميه و رييس سابق مجلس علماي شيعه اروپا به عنوان يکي از سخنرانان اين نشست با تشکر از رييس مرکز اسلامي انگليس براي برگزاري گردهم آيي روحانيون و ضمن ابراز خرسندي از اينکه آثار عملي برگزاري اين نشستها در جامعه مسلمانان اين کشور مشهود مي باشد، گفت: در اجلاس قبلي در خصوص اهميت حوزه هاي علميه صحبت شد و هم اکنون شاهديم که به همّت دکتر شمالي رييس مرکز اسلامي انگليس بحمدالله حوزه علميه انگليس در محل کالج اسلامي لندن تاسيس و راه اندازي شده است و مسئوليت بزرگ تربيت شاگردان ديني را بعهده گرفته است.
وي با استناد به روايتي از امام هادي (ع) مبني بر اينکه اگر علما نبودند ، مردم دين را ترک مي گفتند، افزود: رهبران ديني هستند که مي توانند معارف ديني را تبيين نمايند و شبهات ايجاد شده را ازميان بر دارند و موجب تقويت ايمان وقلوب شيعيان شوند و به همين جهت است که مي توان به درک نيابت امام زمان و اهميت مرجعيت ديني در اين زمان بسيار حساس پي برد.
وي تاکيد کرد به همين منظور لازم است تا مبلغين در بيانات خود بويژه در ماههاي تبليغي محرم وصفر به تبيين موضوع مرجعيت وتقليد بيشتر بپردازند.
ديگر سخنران اين گردهم آيي حجت الاسلام والمسلمين علي عالمي رييس مجمع جهاني اسلامي لندن نيز با با تبريک فرا رسيدن عيد سعيد غدير به عنوان عيد ولايت و استقرار رسالت الهي و وحي نبوي، از مرکز اسلامي انگليس براي برگزاري و استمرار اين جلسات تشکر کرد و آن را فرصت مغتنمي براي هماهنگي تبليغي دانست.
وي با اشاره به ابراز خرسندي آيت الله صافي از خبر تاسيس حوزه علميه انگليس در لندن ، اظهار داشت که ايشان تاکيد داشتند که با تمام توان مي بايست اين حوزه را تقويت نمود تا آثار آن به ساير کشورهاي اروپايي نيز برسد.
حجت الاسلام والمسلمين عالمي با اشاره به اينکه در زمان غيبت امام زمان و براي حفظ و نشر مکتب اهل بيت بايد اتکا به مرجعيت شيعه داشت و شيعيان به کساني که شايستگي دارند ارجاع نمايند، افزود: از زمان امام باقر (ع) که نهضت شاگرد پروري و تعليم ونشر رسالت نبوي آغاز شد تا زمان غيبت امام زمان(عج) يعني نزديک به يک قرن جايگاه امامت و شناخت رهبران ديني و چگونگي رساندن پيام صحيح اسلام و شناخت اسلام و استقلال فکري شيعه توسط ائمه اطهار تبيين شده و تاکيد شده است که پيروان مکتب اهل بيت براي درک بهتر مسائل دين بايد به عالمان ديني و مرجعيت شيعه رجوع کنند.
وي اشاره کرد که يکي از ويژگيهاي مکتب تشيع اين است که براي همه زمانهاست. وي در ماه تبليغي محرم از دست اندرکاران شبکه هاي تلويزيوني خواست که دقت بيشتري کنند و معارف مکتب اهل بيت را بدرستي معرفي کنند.
سومين سخنران اين همايش حجت الاسلام والمسلمين سيد عليرضا رضوي رييس مجلس علماي شيعه اروپا با تاکيد بر اينکه بايد تلاش براي معرفي مرجعيت اصيل شيعه به مردم افزايش يابد و مردم را نسبت به تبليغات نادرست و افکار انحرافي آگاه ساخت ، افزود: اين عصر، عصر اطلاعات و تبليغات مجازي است و متاسفانه در اين فضا تبليغات نادرست رشد نموده است و وظيفه روحانيون و عالمان شيعه است که با ارتباط نزديک تر با مراجع شيعه و استفاده از رسانه هاي اجتماعي به تبيين واقعي اهميت وجايگاه مرجعيت ديني بپردازند و شبهات ايجاد شده در ذهن مردم را پاسخ دهند و براي مواجهه با تبليغات منفي فعاليت بيشتري نمايند.
آيت الله رضا رمضاني رييس مرکز اسلامي هامبورگ آلمان و رئيس اتحاديه اروپايي علما و تئولوگهاي شيعه به عنوان ديگر سخنران اين نشست با تشکر از مرکز اسلامي انگليس براي سنت حسنه بناي مبارک گردهم آوردن روحانيون براي هماهنگي تبليغي، به تبيين نقش خواص در جامعه پرداخت و گفت: خواص بايد پيام دين را با تفقه و فهم عميق در دين، بدرستي دريابند و به ديگران انتقال دهند.
وي با تاکيد بر اينکه نقش عالمان ديني در جامعه ديني، نقش الگو براي مردم است، افزود: مردم توقع دارند که خواص در دو عرصه تفقه در همه عرصه هاي ديني از قبيل عقايد، اخلاق واحکام و همچنين تقوي و ورع الگو باشند.
آيت الله رمضاني با تاکيد بر اهميت مرجعيت ديني و هدايت و امامت مردم در امر دين و لزوم برحذر داشتن از افراط ها و تفريط ها، تاکيد کرد: در واقع مي بايستي به گونه اي اسلام به انسانها معرفي شود که آن را برقرار سازنده امنيت در جامعه ببينند و بدانند که با اطاعت وتسليم اسلام ، انسانها به هم پيوند مي خورند . وي اضافه کرد متاسفانه برخي شبکه هاي تلويزيوني با تبليغات نادرست خود موجب ايجاد برخي فرهنگهاي افراطي شده اند و روحانيون وظيفه دارند با فعاليت و تلاش بيشتر به روشنگري و آگاه سازي مردم بپردازند که يکي از راههاي ويژه تربيت نيروهاي موثر در حوزه هاي علميه است که اين کار مي بايستي در همه جا تقويت شود.
وي در پايان سخنان خود تاکيد داشت که وظيفه همه عالمان شيعي است که با رفتار و کردار خود ، اسلام و مکتب اهل بيت و شيعه امير المومنين علي (ع) را به ديگران معرفي نمايند.
ديگر سخنران اين مجلس حجت الاسلام والمسلمين سيد محمد موسوي مسئول مرکز رابط اهل بيت در لندن بود که به نقش ويژه ارتباط مومنين با مرجعيت ديني در مکتب تشيع پرداخت و افزود: اين نقش آنقدر برجسته است که دشمنان اسلام نيز به آن اذعان دارند و اعتراف مي نمايند که در مکتب تشيع سه نکته وجود دارد و آنها الگوهايي همچون امام حسين (ع) و امام زمان (عج) و مرجعيت ديني است.
وي با تاکيد بر اينکه متاسفانه برخي در شبکه هاي تلويزيوني به هتک حرمت مراجع ديني مي پردازندو به مرجعيت ديني حمله مي کنند،گفت: بديهي است که در هر امري مي بايد به متخصص و کارشناس آن مراجعه کرد و در امر دين نيز تنها جايگاه و متخصص دين، مرجعيت ديني است و مرجعيت ديني در حقيقت کسي است که با تقوي و تفقه خود در دين، برقرار سازنده امنيت در يک جامعه ديني و هدايت کننده مردم در امر دين است.
حجت الاسلام والمسلمين عبدالحسين معزي مشاور فرهنگي دفتر مقام معظم رهبري از ديگر سخنرانان نوزدهمين نشست روحانيون و مبلغين ديني بود که با ابراز خرسندي از توفيق دوباره حضور در اين جمع فرهيخته و همچنين اظهار خوشحالي از فعاليتها و اقدامات ارزنده دکتر شمالي در مدت کوتاه تصدي خود درمرکز اسلامي انگليس ، فرا رسيدن عيد سعيد غدير خم ، عيدالله الاکبر را به همگان تبريک گفت. وي بر اهميت پرداختن موضوع بسيار ارزشمند جايگاه مرجعيت و مباني ديني و نگاه دين به مرجعيت ،در فرصت مغتنم تبليغي در ماه محرم تاکيد کرد و گفت: باز بودن باب اجتهاد از افتخارات شيعه است و به همين دليل است که مرجعيت نيز موضوعيت مي يابد. دين اسلام ديني جامع براي همه زمانهاست و ديني است که هم دنياي انسانها را مديريت و هم سعادت آخرت انسانها را تامين مي کند.
مشاور فرهنگي دفتر مقام معظم رهبري با اشاره به اينکه دين اسلام ديني اجتماعي است و وظيفه همه روحانيون و مبلغان ديني است که نگاهي جامع به همه نيازها و موضوعات جوامع داشته باشند، گفت: بايد ديد که فقه با چه ديدگاهي بايد به اجتماع نگاه کند تا نجات دهنده بشريت باشد.
وي با اشاره به نقش بسزاي مرجعيت شيعه در اعصار گذشته و کنوني، افزود: مرجعيت ديني در ديدگاههاي خود حتي حفاظت از محيط زيست ، مسائل اقتصادي مردم، مسائل خانواده و نيازهاي مردم و ديگر مسائل اجتماعي را در نظر مي گيرد و فقط به احکام ، عقايد و وظايف ديني نمي نگرد. مرجعيت ديني در عرصه مقابله با ظلم به انسانها وارد مي شود و به نجات ملتها مي پردازد.
حجت الاسلام و المسلمين معزي در ادامه سخنان خود به نقش مرجعيت ديني در نهضت امام خميني اشاره کردو افزود : آن امام بزرگوار به عنوان يک مرجع ديني تلاش و مجاهدت خود را از 15 خرداد شروع نکرد، بلکه در ساليان قبل ودر دهه 20 اقدام به گردهم آوردن روحانيون و تبيين مسائل جهان اسلام و افشاگري جنايات دولت غاصب اسراييل و خطر آن ، در شرايطي که بسياري حتي اسراييل را نمي شناختند ، مي پرداخت و او بود که در واقع براي اولين بار در اوج تفکرهاي ليبراليستي، توده هاي مردم را به حرکت در آورد و اثبات نمود که دين نيروي محرّک توده هاست.
وي با اشاره به اينکه امام خميني با اين ديدگاه نظام را مديريت کرد و پس از او نيز مقام معظم رهبري در جايگاه مرجعيت و رهبري نظام جمهوري اسلامي را هدايت کرده است، تاکيد کرد که حضور مرجعيت در ميدانهاي مختلف بوده است که دين اسلام توانسته تا کنون حفظ شود و اگر مرجعيت نبود، مدرنيزم تا کنون دين را نابود ساخته بود و مردم را به انحراف کشيده بود . دشمن اکنون نيز ساکت ننشسته و با براه انداختن جنگ تمدنها و ايجاد گروههاي انحرافي و تکفيري درصدد است تا ذهن مردم دنيا را نسبت به اسلام منحرف نمايد و از اينرو بر ما لازم است تا با استفاده از فرصت تبليغي در ماه محرم به تبيين اين مسائل بپردازيم.
آخرين سخنران اين نشست حجت الاسلام والمسلمين دکتر شمالي رييس مرکز اسلامي انگليس ونماينده حضرت آيت الله العظمي سيد علي خامنه اي مقام معظم رهبري در بريتانيا، ضمن عرض تبريک فرخنده عيد سعيد غدير و تشکر از حضور مبلغين و خطبا و پيام رسانان مکتب اهل بيت عليهم السلام و عالمان ديني در نوزدهمين نشست روحانيون، تاکيد کرد که در دنياو جامعه بين المللي کنوني اگر بخواهيم نقش داشته و تاثير گذار باشيم بايد قبل از اينکه موضوعي نهادينه شود، طرح و مطلب خود را ارائه نماييم.
وي هدف از برگزاري اين جلسات را بهره وري از فرصت بسيار ارزشمند تبليغي براي طرح ارزشها و معارف اسلامي و حفظ شعائر اسلامي دانست و اظهار داشت: موجب خرسندي است که پيرو جلسه گذشته روحانيون که بر ضرورت تقويت حوزه هاي علميه و بر وجود حوزه اي علميه قوي با حضور علما تاکيد گرديد، با وضعيت قابل توجه شيعه و آزادي عملي که وجود دارد توفيق يافتيم که بحمدالله با فضاي بسيار خوب و همدلي و هماهنگي و اجماع ارزشمند شکل گرفته، با يک برنامه 4 ساله حوزه علميه را با حمايت حوزه علميه قم وجامعه المصطفي راه اندازي نماييم و با تبليغ آن در ماه مبارک رمضان و در اين مدت کوتاه، بيش از 100 متقاضي داشته باشيم که پس از مرحله مصاحبه بتوانيم از ميان آنان 70 نفر علاقمند به تحصيل در علوم ديني را انتخاب کرده و کار تدريس در حوزه علميه انگليس را آغاز کنيم.
رييس مرکز اسلامي انگليس در ادامه سخنان خود با اشاره به پشتيباني ها و زحمات فراوان و تلاشهاي صورت گرفته در گذشته از سوي جامعه المصطفي، کالج اسلامي لندن و مرکز اسلامي انگليس، اظهار داشت: بهره برداري از نتيجه اين زحمات و پشتيباني ها اين بود که امروز توانستيم به راه اندازي حوزه علميه انگليس نائل شويم. و بحمدالله بسياري از طلبه هاي اين حوزه عليرغم اينکه در عرصه هاي ديگري با تحصيلات عاليه دکترا و فوق ليسانس وليسانس مشغول کار هستند ، فقط به عشق دين و ارادت به اهل بيت و علاقمندي به تحصيل علوم ديني در کلاسهاي حوزه علميه شرکت مي کنند.
حجت الاسلام والمسلمين دکتر شمالي ضمن تشکر از همه دست اندرکاراني که با حمايت و پشتيباني خود به امر مقدس تاسيس حوزه علميه انگليس کمک کردند، گفت : همه اين تلاشها براي حضور علما و اتصال به مرجعيت ديني است. اين حوزه بايد مرجعي براي حضور گسترده روحانيون و ارتباط آنان با فارغ التحصيلان حوزه هاي علميه مادر باشد.
رييس مرکز اسلامي انگليس اظهار اميدواري کرد که همه روحانيون بتوانند مسئوليت پيام رساني ديني را که خدا بر عهده آنان قرار داده به احسن وجه انجام دهند.
بنا بر همين گزارش در ابتداي نوزدهمين نشست روحانيون آقاي دکتر احمد جلالي نماينده جمهوري اسلامي ايران در سازمان بين المللي يونسکو طي بياناتي گفت: در اوضاع کنوني، جهان با موضوعات مختلف و مهمي مواجه است که وظيفه همه ماست که به آنها بپردازيم .
وي افزود: در اين دنياي پرهياهوي کنوني اگر بتوانيم امکان استماع پيام هاي قرآني را براي بشريت فراهم سازيم به سعادت انسانها کمک کرده ايم. و اين در واقع وظيفه روحانيون است که فضايي براي شنيده شدن پيام قرآن و سخنان حضرت رسول اکرم(ص) در جهان امروز مهيا سازند. در فضاي آلوده کنوني که همواره صداها و پيامهاي مزاحمي به انسانها مي رسد، گوشهاي شنوايي هم وجود دارند که مايل به شنيدن پيامهاي حق و مناجات با خدا هستند و در اين راستا تنها نقطه اتکا براي رساندن پيام هاي اصيل و مقدس وحي به آنان مرجعيت ديني است.
دکتر جلالي مکتب تشيّع را نگاه عقلاني به دين دانست و گفت: اگر مبلغان ديني بتوانند الزام به عقلانيت را در مخاطبان خود نهادينه کنند، آنگاه امکان شنيده شدن درست پيام هاي قرآني را نيز براي آنان فراهم ساخته اند.
وي افزود: دين اسلام وجهان اسلام اين توانايي را داشته است تا با پيام خود در عقود بين المللي تاثير و نفوذ داشته باشد و لذا لازم است تا متفکرين و انديشمندان جهان اسلام با تلاش بيشتر در صحنه بين المللي مداخله کنند و پيام هاي قرآني را در همه زمينه ها گسترده نمايند.
بنا برهمين گزارش نوزدهمين گردهم آيي ساليانه روحانيون ، مبلغين ، ائمه جمعه وجماعات و روساي مراکز اسلامي و مساجد بريتانيا کار خود را با صدور بيانيه اي به شرح زير با قرائت حجت الاسلام والمسلمين حاتم ابوديه امام مرکز اسلامي لبنانيهاي مقيم لندن به پايان رساند.
در اين بيانيه آمده است با توجه به چالشهاي پيچيده اي که جهان اسلام با آن مواجه است و بخش بزرگي از آن را در برگرفته، بر خود لازم مي دانيم تا مسائل ضروري را که با واقعيتهاي امروز جهان در ارتباط است به عنوان يک اقليت ديني مهاجر در بريتانيا ياد آوري نماييم:
1- تعظيم شعائر حسيني بايد از موجبات ارتقاء سطح فرهنگي مسلمانان باشد و از روح اصلاح گر نهضت حسيني که امام آزادگان بر ضد حکومت ظلم اموي قيام کرد ، الهام بگيرد.
2- دشمنان اسلام با طرح شبهات ناروا و باطل، تمام توان خود را براي متفرق ساختن امت اسلامي بکار گرفته اند و در تلاشند تا اسلام را با صلح وآشتي و همزيستي مخالف جلوه دهند و از اينرو درصدد تضعيف جايگاه مرجعيت ديني و نقش علما به عنوان وارثان انبياء هستند که مسلمانان بايد در اين زمينه هوشيار باشند و تحت تاثير القائات سوء قرار نگيرند.
3- بايستي از هرآنچه موجب سوء تفاهم در عمل تبليغ دين مي شود اجتناب شود چرا که ما موظف به تبليغ پيام خدا بر اساس کلمه توحيد و توحيد کلمه هستيم.
4- بايستي مجالس حسيني با هدف رساندن پيام دين به جهانيان باشد که دين اسلام دين انسان سازي و ارتباط سازنده با جوامع ديگر است.
5- جنبش عاشورا موضوعي کاملاً انساني است که هرانسان شرافتمندي و با هرديني با آن ارتباط انساني برقرار مي سازد.
6- بر وحدت مسلمانان در عصر حاضر براي مقابله با دشمنان اسلام تاکيد مي شود
7- بر لزوم دوري نمودن از طرح مسائل اختلاف برانگيز بين مذاهب مختلف و همچنين طرح مسائل همگرايي بين جماعات تاکيد مي شود.
8- بر تکليف مردم مسلمان در ياري رساندن به مظلومين تاکيد مي شود.
9- بر ضرورت پذيرش و احترام به نظرات ديگر تاکيد مي شود
10- بر رعايت و حفظ حرمت اموال و خون مسلمين تاکيد مي شود.
11- بر ضرورت همگامي اجتماعي مردم در مقابله با تفکرّات تکفيري و مواجهه با آنها تاکيد مي شود.
12- بر لزوم ارشاد مردم به نقش موثر مرجعيت ديني و ولايت تاکيد مي گردد.
13- بر ايجاد روح فداکاري در ميان مردم به پيروي از حضرت ابا عبدالله امام حسين (ع) تاکيد مي شود.
14- برلزوم تقويت ارتباط مردم با حضرت ولي عصر (عج) و تبيين مسئوليتهاي آنان براي آماده سازي زمينه ظهور آن حضرت تاکيد مي شود.

 

 سایر مراکز اسلامی

مرکز اسلامی منچستر

مرکز اسلامی نیوکاسل

مرکز اسلامی بیرمنگهام

مرکز اسلامی گلاسکو (الهدی)