کد خبر: 3283

مراسم توديع و معارفه روساي قديم و جديد مرکز اسلامي انگليس

در روز پنجشنبه 30 خرداد 1398 و 20 ژوئن 2019 جلسه اي عمومي و با حضور اقشار مختلف مسلمانان و علماي ساکن انگليس و از مليت هاي مختلف، بمناسبت توديع حجت الاسلام و المسلمين دکتر محمد علي شمالي و معارفه حجت الاسلام و المسلمين سيد هاشم موسوي به عنوان روساي قديم و جديد مرکز اسلامي انگليس برگزار شد.
در اين جلسه نمايندگاني از اقشار مختلف به زبانهاي انگليسي، عربي و فارسي در مورد خدمات، نوآوري ها و شخصيت علمي و ديني حجت الاسلام و المسلمين دکتر شمالي سخناني ايراد کردند.
از جمله دکتر جلال فيروز، نماينده سابق مجلس بحرين و از فعالين سياسي در تبعيد اين کشور در سخناني به سه ويژگي دکتر شمالي اشاره کرد که از ديد وي عبارت بودند از: اول، خُلق آرام و اخلاق نيکو، تلؤلؤ اخلاقي و تواضع و درعين حال مقام بالاي علمي ، دوم فعّال بودن، پر تلاش بودن و خستگي ناپذير بودن، سحر خيزي و تلاش تا دير وقت و سوم علاقه و توجه همه جانبه به همه گروههاي سني، زبانها و نژادها. دکتر فيروز همچنين با خوشامد گويي به حجت الاسلام و المسلمين موسوي تجربه هاي وي در عرصه فعاليت ديني را بي شمار توصيف کرد.
خانم دکتر لالي فاطمه که همراه با اشتغال به طبابت همزمان به عنوان طلبه در حوزه علميه لندن نيز تحصيل مي کند گفت که افتخار مي کند به اينکه در چهار سال گذشته شاگرد دکتر شمالي بوده است. وي گفت آنچه در توصيف دکتر شمالي گفته شود مانند بردن مشعل براي ديدن خورشيد است. وي همچنين تلاشهاي دکتر شمالي براي تربيت فردي وتلاش براي ساخت جامعه مسلمان بر اساس حقيقت و عقلانيت را ستود.
حجت الاسلام سيد اسدالله آوايي مدير مرکز اسلامي منچستر که از سوي مديران مراکز اسلامي وابسته به مرکز و همچنين کارکنان مرکز اسلامي انگليس سخن مي گفت: در تعريف حمد اظهار داشت که حمد را ستايش از فعل و عمل زيبايي تعريف کرده اند که از روي اراده و اختيار انجام شده باشد. به اين ترتيب خداوند چون همه اعمال او زيباست و همه را با اختيار مطلق انجام مي دهد بيشترين شايستگي براي حمد را داراست. اما به همان نسبت بايد از اعمال زيباي بندگان نيز ستايش به عمل آورد. وي تشکر از خدمات دکتر شمالي را با ذکر اين مقدمه نوعي شکرگزاري خدا ناميد و براي حجت الاسلام و المسلمين دکتر شمالي و حجت الاسلام و المسلمين موسوي در تمام مراحل آرزوي توفيق در انجام ماموريتهايشان نمود.
حجت الاسلام و المسلمين عالمي رئيس مجمع جهاني اسلامي لندن به اهميت همکاري و همدلي بين مراکز اسلامي در انگليس اشاره کرده و گفت که دکتر شمالي از جمله افرادي بود که همواره در موضوع همکاري بين مراکز اسلامي پيشقدم بود.
در ادامه اين مراسم حجت الاسلام و المسلمين دکتر شمالي در سخنان خداحافظي اش بر اين نکته تاکيد کرد که در پذيرفتن مسووليت مرکز اسلامي همواره نيت قربت الي الله داشته و بدون چشمداشت اين وظيفه را قبول کرده است. وي توضيح داد با اين حال از آنجايي که خداوند نه تنها شاکر، بلکه شکور است، توفيقات بسياري به من عطا نمود. وي گفت اگر کاري را ولو کوچک براي خدا بکنيم او با بالاترين توفيقات و برکات از کار ما تقدير مي کند.
وي با اشاره به سختي هاي دوران کاري و فشار روحي و جسمي در برخي از دوره هاي فعاليت که به قول وي حتي گاه به 15 دقيقه خواب در شبانه روز مي رسيد به شرکت کنندگان گفت در کنار همه انگيزه هايي که براي کمک و همکاري با حجت الاسلام و المسلمين موسوي دارند، به شخصه از همه مي خواهم که به کمک وي بشتابيد. وي در پايان با اشاره به تاريخ بيست ساله مرکز اسلامي انگليس در لندن از کارکنان آن مرکز که در تمام 365 روز سال و بدون تعطيلي فعاليت مي کنند تشکر و قدرداني کرد.
حجت الاسلام و المسلمين شيخ محسن قمي معاون ارتباطات بين الملل که از ايران به لندن سفر کرده بود تا در اين مراسم شرکت نمايد، پس از تشکر و قدرداني از فعاليت هاي دکتر شمالي و همکاران وي در مرکز اسلامي، به نياز جامعه بشري به معنويت و ديانت پرداخت و اظهار داشت که قرن بيستم با وجود تمام پيشرفتهاي علمي، از نظر ميزان جنايت و کشتار انسانها نيز در مقام اول قرار دارد. وي توضيح داد که اين عدم تناسب بين پيشرفت در تکنولوژي و علم و پيشرفت در انسانيت و اخلاق، انديشمندان را به اين فکر انداخت که بايد به سمت معنويت رفت و به اين ترتيب آنها قرن بيست و يکم را قرن علم و معنويت ناميده اند.
وي گفت ما افتخار مي کنيم به اينکه اولين آيه هاي نازل شده به پيامبر ما درباره خواندن است و معجزه وي قرآن نيز يک کتاب است. وي افزود ما افتخار مي کنيم به اينکه پيامبر ما فرمود هرکس شاخه درختي را بشکند انگار که بال فرشته اي را شکسته است. وي در ادامه مرکز اسلامي را محلي دانست که در بيست سال گذشته در آن خدا پرستش شده، قرآن تلاوت شده و جايي بوده که جوانان در آن به پرهيز از خشونت و به سمت عقلانيت دعوت شده اند. وي به گسترده بودن دايره مخاطبان مرکز اسلامي اشاره کرد و گفت عجيب نيست که امروز افرادي از گروه هاي مختلف مردم، از زن و مرد، پير و جوان و از مليت هاي مختلف و و حتي از ميان اهل سنت براي تقدير و تشکر از دکتر شمالي سخن گفتند. وي با اشاره به پرکاري، صداقت، معنويت، اخلاق نيکو و همچنين مقام علمي دکتر شمالي و همچنين موفقيت وي در ارتباط برقرار کردن با ساير اديان و هم فرقه هاي ديني، اهتمام به چاپ و نشر کتب به خصوص کتابهاي آموزشي ابراز اميدواري کرد که در موقعيت هاي ديگري که در داخل ايران در انتظار وي مي باشد نيز همچنان موفق باشد.
وي با معرفي حجت الاسلام و المسلمين سيد هاشم موسوي به عنوان يکي از شاگردان مکتب امام جعفر صادق (ع) وي را فردي معرفي کرد که نزديک دو ده از عمر خود را صرف تحصيل علوم حوزوي و تلمذ از اساتيد بزرگي مانند آقاي سبحاني کرده و در کنار آن کوله باري از تجربه در امور تبليغي خارج از کشور دارد. وي تجربه مديريتي و موفقيت هاي آقاي موسوي را در برابر صداقت، خلوص و تعهد ايشان ناچيز توصيف کرد.
در پايان اين برنامه حجت الاسلام و المسلمين سيد هاشم موسوي، پس از دريافت حکم از حجت الاسلام و المسلمين قمي، و با تشکر و تقدير از فعاليتهاي دکتر شمالي اظهار داشت که اين موفقيت ها همه مرهون همکاران و کارکنان مرکز بوده و از آنان نيز تشکر و قدرداني نمود. وي همچنين از مديران سابق مرکز اسلامي آقايان اراکي و معزي و همچنين آقاي قمي براي تحمل اين سفر طولاني و حضور در لندن تشکر و قدرداني نمود. وي سخنان خود را با گفتن اين نکته که در روزهاي آينده فرصت بيشتري براي سخن گفتن و گفتگو با نمازگزاران و شرکت کنندگان اين نشست خواهد داشت به پايان برد.
بنا بر همين گزارش اين مراسم که با تلاوت آياتي چند از قرآن مجيد توسط آقاي سيد جلال معصومي آغاز شد، آقاي هاشم نوروززاده از سوي جامعه افغانيهاي مقيم لندن، آقاي طحان از سوي جامعه لبنانيهاي مقيم لندن، حجت الاسلام والمسلمين سيد سعيد خلخالي از سوي دفتر آيت الله سيستاني و ديگر مراکز مهم شيعي لندن، آقاي حسيني مدير مدرسه جمهوري اسلامي ايران در لندن، آقاي دکتر اوسي از سوي جامعه عرب زبانان لندن، حجت الاسلام والمسلمين شيخ ظفر عباس از سوي علماي شيعه اروپا و جامعه اردو زبان لندن و دکتر محمد خالد از سوي جامعه اهل تسنن نيز سخناني در تقدير و تشکر از مقام ديني و علمي و فرهنگي حجت الاسلام والمسلمين دکتر شمالي بيان کردند و انتصاب حجت الاسلام و المسلمين سيد هاشم موسوي را نيز تبريک گفتند.
اين گزارش همچنين حاکيست در اين مراسم برخي از حاضران و سخنرانان هدايايي را به رسم تقدير و تشکر به حجت الاسلام والمسلمين شمالي اهدا نمودند و لوح تقديري نيز که از سوي کارکنان مرکز اسلامي انگليس تهيه شده بود، تقديم وي شد.
در پايان اين مراسم نماز جماعت مغرب و عشا به امامت حجت الاسلام و المسلمين موسوي اقامه گرديد.
در ظهر روز پنجشنبه 30 خرداد ماه نيز جلسه توديع و معارفه اي با حضور حجج الاسلام والمسلمين قمي، شمالي و موسوي و آقاي بعيدي نژاد سفير جمهوري اسلامي ايران در لندن و مسئولان نهادها و سازمان هاي جمهوري اسلامي ايران در لندن در محل مرکز اسلامي انگليس برگزار شد.

 

 سایر مراکز اسلامی

مرکز اسلامی منچستر

مرکز اسلامی نیوکاسل

مرکز اسلامی بیرمنگهام

مرکز اسلامی گلاسکو (الهدی)